Bralna značka

V Prežihovo BZ so vključeni vsi učenci, ki imajo željo po branju. Tudi vrtec ima svojo BZ, ki jo uokvirijo strokovne delavke vrtca.

V tem šolskem letu pa bomo posebno pozornost posvetili jubilejnim ustvarjalcem:
– 90 let rojstva akademske slikarke Marjance Jemec Božič;
– 80 let rojstva slikarke Jelke Reichman;
– med pesniki in pisatelji se bomo spomnili stote obletnice smrti Ivana Cankarja, 20. obletnice smrti Branke Jurca, 90-letnice rojstva Toneta Pavčka;
– med živečimi pa bomo počastili 80-letnico rojstva Svetlane Makarovič in Marjan Tomšiča.
V šolski jedilnici bomo pripravili razstavo plakatov o delu in življenju teh ustvarjalcev in brali bomo njihove knjige.
Seveda pa učenci samostojno in po posvetu s knjižničarko izbirajo literaturo primerno njihovi starosti.

17. SEPTEMBER – DAN ZLATIH KNJIG IN PRIČETEK BRALNE ZNAČKE
Na obletnico rojstva in smrti slovenskega pisatelja Franceta Bevka se začne sezona BZ. Na ta dan je Društvo Bralna značka Slovenije poskrbelo, da vsak prvošolec v dar dobi knjigo KOTIČEK NA KONCU SVETA (pisateljice Anje Štefan in ilustratorke Marjance Jemec Božič).

Bralna značka traja od 17. septembra 2022 pa do konca maja 2023. Ob koncu BZ v zadnjem času vabimo društvo Za boljši svet, ki s svojimi aktualnimi predstavami navdušuje učence in učitelje. Učenci ob zaključku BZ prejmejo priznanja in knjižne nagrade, posebne knjižne nagrade pa prejmejo tisti učenci, ki so prebrali nadstandardno število knjig.

Tudi to leto nadaljujemo s projektom »Rastem s knjigo«, ko učenci 7. razreda obiščejo splošno knjižnico v Mariboru in prejmejo knjigo nagrajenega pisatelja z Modro ptico.
Prvošolčki pa ob pričetku BZ prejmejo motivacijsko knjigo, ki jo podarja Bralna značka.

Franja Senčič in Janja Kraner, knjižničarki